Program Details

/Program Details
Program Details 2018-04-20T11:15:13+00:00

Bachelor of Islamic Banking and Finance with Honours

PROGRAM DETAILS

Programme Code: QE23
Medium of instructions: English and Arabic
Duration of Studies:
- Full Time: 4 years (8 semesters)

The introduction of Bachelor of Islamic Banking and Finance with Honours in USIM is align with the country's Economic Transformation Plan in the field of education, namely Malaysia as a major player in Islamic finance cluster to obtain market share in Islamic banking and finance. This programme is also introduced in accordance to the vision of USIM that is to be an advanced knowledge-based institution of Islamic learning that combines science and naqli aqli to resolve issues and Islamic communities, particularly in the field of Islamic banking and finance.

OBJEKTIF PENDIDIKAN PROGRAM (PEO)

PEO1

Pengamal yang mampu mensintesis dan mengaplikasikan pengetahuan yang berinteraksikan ilmu aqli dan naqli dan mengaplikasikan pengalaman industri dalam bidang perbankan Islam dan kewangan untuk menyediakan perkhidmatan yang berkualiti kepada kerajaan dan institusi swasta di dalam dan luar negara.

PEO2

Pengamal yang memimpin pasukan dalam menyelesaikan tugas yang melibatkan rentas disiplin melalui pengurusan yang efektif dan kebolehan berkomunikasi dalam persekitaran yang kompetitif.

PEO3

Pengamal yang meningkatkan pengetahuan berkaitan kewangan Islam dengan menggunakan teknologi maklumat bagi meneroka peluang perniagaan dalam perkhidmatan profesional.

PEO4

Pengamal yang mengamalkan Islam, beretika dan profesional dalam menyediakan perkhidmatan kepada pemegang taruh.


HASIL PEMBELAJARAN PROGRAM (PLO) 

PLO1

Memperoleh dan mengaplikasi pengetahuan perbankan dan kewangan Islam. (LO1/PO1: Elemen Pengetahuan)

PLO 2

Mengaplikasikan kemahiran praktikal yang bersesuaian, sumber-sumber dan kemahiran analitik dalam aktiviti-aktiviti yang berkaitan dengan perbankan dan kewangan Islam. (LO2/PO2: Elemen Kemahiran Teknikal / Praktikal / Psikomotor)

PLO 3

Mempamerkan dan mengamalkan kerja berpasukan, kebertanggungjawaban  dan kemahiran sosial secara efektif dalam pasukan yang pelbagai disiplin. (LO3/PO3: Kemahiran dan Tanggungjawab  Sosial)

PLO4

Mengamalkan nilai-nilai integriti, etika dan profesional islam dalam menyumbang kepada masyarakat. (LO4/PO4: Nilai, sikap dan Profesionalisme)

PLO5

Berkebolehan untuk memimpin, bekerja dalam pasukan dan berkomunikasi secara berhikmah dan berkesan dalam menyampaikan maklumat yang relevan. (LO5/PO5: Kemahiran berkomunikasi,kepimpinan dan kerja berpasukan)

PLO6

Menganalisis secara kritikal kontrak-kontrak kewangan Islam, instrumen dan urusniaga dan menyelesaikan isu-isu yang berkaitan. (LO6/PO6: Kemahiran menyelesaikan masalah dan kemahiran Saintifik)

PLO7

Berkebolehan dalam menguruskan maklumat dan melibatkan diri dalam pembelajaran sepanjang hayat. (LO7/PO7: Kemahiran Pengurusan Maklumat dan Pembelajaran Sepanjang Hayat).

PLO8

Berupaya mengurus organisasi, mempunyai minda dan kemahiran keusahawanan. (LO8/PO8: Kemahiran Mengurus dan Keusahawanan)

 

 

CAREER PROSPECTS

Future careers in:

  • Broker and security companies
  • Fund management and Unit Trust Institutions
  • Private sectors
  • Banking Industry
  • Non-banking Financial Industry
  • Takaful and Insurance Industry
  • Islamic Economy Industry
  • SME Industry

(1) Mendapat sekurang-kurangnya Gred B (NGMP 3.00) pada peringkat STPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Mathematics (M)/Mathematics (T)/Perakaunan

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Gred C (NGMP 2.00) pada peringkat STPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Ekonomi/Pengajian Perniagaan

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mathematics/Additional Mathematics/Prinsip
  • Perakaunan/Ekonomi Asas/Perdagangan
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as- Sunnah

dan

(4) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris

dan

(5) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

(1) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mathematics/Additional Mathematics
  • Prinsip Perakaunan/Ekonomi Asas/Perdagangan
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

(1) Memiliki Diploma dalam bidang yang berkaitan dengan program yang dipohon dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.70

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C/6C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mathematics/Additional Mathematics/Prinsip Akaun/Ekonomi Asas/Perdagangan
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E/8E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris

dan

(4) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

(1) Mendapat sekurang-kurangnya Gred B (3.00) pada peringkat Matrikulasi/Asasi dalam mana-mana DUA (2) mata pelajaran berikut:

  • Matematik/Perakaunan/Ekonomi/Pengurusan Perniagaan

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mathematics/Additional Mathematics/Prinsip Perakaunan/Ekonomi Asas/Perdagangan
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris

dan

(4) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

A. YURAN PENDAFTARAN

  • Bayaran sekali sahaja sepanjang tempoh pengajian.
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Pendaftaran85.0085.00
2Kebajikan30.0030.00
3Minggu Suai Kenal460.00460.00
4Aktiviti Fakulti35.0035.00
5Lain-lain Perkhidmatan30.0030.00
6Kad Matrik10.0010.00
7Alumni50.0050.00
8Pengijazahan dan Konvokesyen*250.00250.00
 JUMLAH A950.00950.00

* Akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:
   1) Pelajar meninggal dunia
   2) Pelajar menarik diri daripada pengajian
   3) Pelajar diberhentikan daripada pengajian sama ada disebabkan tindakan tatatertib atau kegagalan dalam peperiksaan

 

B. YURAN PENGAJIAN

  • Bayaran berulang setiap semester.

Yuran
Pengajian

Pentadbiran MuamalatPerakaunan

Pemasaran (Perkhidmatan Kewangan)

Pentadbiran & Hubungan Korporat

Perbankan dan Kewangan Islam

(QP21)(QE02)(QE06)(QP49)(QE23)
Warga513.00584.00494.00516.00501.00
Bukan Warganegara2,563.002,919.002,469.002,581.002,506.00
  • Yuran ini dicaj berdasarkan bilangan jam kredit yang diambil sepanjang pengajian sebagaimana berikut:
    1. Kursus Kategori Sains :  RM40.00 per jam kredit (W) @ RM200.00 per jam kredit (BW)
    2. Kursus Kategori Sastera : RM30.00 per jam kredit (W) @ RM150.00 per jam kredit (BW)

 

C. YURAN ASRAMA

  • Yuran ini dicaj sekiranya pelajar menginap di asrama/kolej kediaman yang disediakan sahaja
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Penginapan770.001,540.00
2Aktiviti Kolej Kediaman40.0040.00
 JUMLAH C810.001,580.00

 

D. YURAN PERKHIDMATAN 

  • Item-item ini akan dicaj pada setiap semester.
 PERKARAWARGANEGARABUKAN WARGANEGARA
1Kemudahan Peralatan25.0050.00
2Perpustakaan50.0050.00
3Kokurikulum dan Sukan20.0050.00
4Komputer dan ICT100.00120.00 
5Skim Perkhidmatan Kesihatan Pelajar50.00100.00
6Pengangkutan25.00160.00
7Insurans7.500.00*
8Makmal0.000.00
9Antarabangsa**75.0075.00
 JUMLAH D352.50605.00

** Dicaj enam (6) semester sahaja berturut-turut (Semester I hingga VI pengajian) dan jumlah caj yuran tersebut, setakat mana yang telah dicaj dan dibayar akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:

  1.  Pelajar meninggal dunia
  2.  Pelajar menarik diri daripada pengajian
  3.  Pelajar diberhentikan daripada pengajian sama ada disebabkan tindakan tatatertib atau kegagalan dalam peperiksaan

 

Semester

Jenis Yuran Yang Perlu Dibayar
(Warganegara)

Pentadbiran MuamalatPerakaunan

Pemasaran (Perkhidmatan Kewangan)

Pentadbiran & Hubungan Korporat

Perbankan dan Kewangan Islam

(QP21)(QE02)(QE06)(QP49)(QE23)
Semester Pertama

A+B+C+D

2,625.502,696.502,606.502,628.502,613.50
Semester berikutnya

B+C+D

1,675.501,746.501,656.501,678.501,663.50

 

Semester

Jenis Yuran Yang Perlu Dibayar
(Bukan Warganegara)

Pentadbiran MuamalatPerakaunanPemasaran (Perkhidmatan Kewangan)Pentadbiran & Hubungan KorporatPerbankan dan Kewangan Islam
(QP21)(QE02)(QE06)(QP49)(QE23)
Semester Pertama

A+B+C+D

5,698.006,054.005,604.005,716.005,641.00
Semester berikutnya

B+C+D

4,748.005,104.004,654.004,766.004,691.00

Bagi pemohon warganegara, permohonan kemasukan ke USIM bagi lepasan STPM/STAM/Matrikulasi dan Diploma/Setaraf adalah melalui aplikasi dalam talian UPU online. Capaian maklumat dan borang permohonan adalah melalui laman web rasmi kemasukan ke Universiti Awam (UA) di http://upu.mohe.gov.my

  1. English and Arabic are the two (2) primary languages used for instruction in the University, depending on the specific programme of study and / or subjects.
     
  2. Applicants shall show evidence of proficiency in English Language based on the following criteria:
    • minimum score of 34 (IBT) in Test of English as a Foreign Language (TOEFL) / 450 (PBT) / 133 (CBT); or
    • Band 4 in International English Language Testing System (IELTS); or
    • Band 3 in Malaysian University English Test (MUET); or
    • Common European Framework of Reference (CEFR) equivalence; or
    • successfully completed full time secondary or tertiary studies or equivalent qualification where the language of instruction and assessment was in English; or
    • native speakers of English
       
  3. Higher score is required in certain programme. Please refer to specific entry requirement for each programme.
     
  4. Applicants shall show evidence of proficiency in Arabic Language based on the following criteria:
    • Credit in Arabic Language at O-Level/equivalent or A-Level/equivalent
    • successfully completed full time secondary or tertiary studies or equivalent qualification where the language of instruction and assessment was in Arabic; or
    • native speaker of Arabic; or
    • pass University Arabic Placement Test (UAPT) conducted by the University

International student at Universiti Sains Islam Malaysia (the University) are required to abide by the following health examination requirement:

  1. International student is strongly advised to ensure that he/she is free from the following diseases* prior to arrival in Malaysia and throughout his/her studies:

        1.1          Tuberculosis
        1.2          Hepatitis B and Hepatitis C
        1.3          Sexually Transmitted Diseases
        1.4          Human Immunodeficiency Virus Infection/Acquired Immunodeficiency Syndrome (HIV/AIDS)
        1.5          Urine Positive for Drugs
        1.6          Typhoid
        1.7          Malaria
        1.8          Japanese Enchapilitis
        1.9          Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS)
        1.10        Avian Flu
     
  2. International student is required to complete health examination** at Student Health Clinic at Student Affairs Division Building before being allowed to register and to apply for any immigration document at his/her own cost.
  3. The University will not process any application for any immigration document if the international student was found to be infected with any disease mentioned in paragraph 1 after the health examination and he/she shall be directed to leave the country as soon as possible at his/her own cost.
  4. If the international student failed to leave the country, the University reserves the right to surrender him/her to the Malaysian Immigration Department for deportation.

For further detail on health examination, kindly contact +606 7986121 (8.00 am - 5.00 pm local time, Monday - Friday)

 

*Based on the Malaysian Immigration Department Circular No. 39
**Health examination result for the diseases will be ready after seven (7) working days and the cost shall not exceed RM300.00

 

Kindly visit eUG (USIM Undergraduates online application) to apply for Undergraduate programmes.


For information related to visa and student pass, please refer to http://alamiyyah.usim.edu.my


Kindly complete the documents required :

  1. Complete application form. (download here)
  2. 1 copy of recent passport photograph.
  3. Certified true copy of 'O' Level/equivalent certificate.
  4. Certified true copy of 'O' Level/equivalent transcript.
  5. Certified true copy of 'A' Level/Matriculation/Diploma certificate.
  6. Certified true copy of 'A' Level/Matriculation/Diploma transcript.
  7. Certified true copy of English translation certificate/transcript.
    (kindly translate all the certificate/trancript if the certificate/transcript is not written in english)
  8. Financial Afidavit/Bank Statement/Letter of scholarship
  9. Proof of processing fee payment (USD30)
    (application will only be process if the payment is receive by USIM)


Kindly submit all the completed documents (no.1-9) to :

Division of Academic Management
Level 2, Chancellory Building,
Universiti Sains Islam Malaysia,
Bandar Baru Nilai,
71800, Nilai, Negeri Sembilan.

email : international@usim.edu.my

 

Details of processing fee (USD30 payment) :

Payee : Bendahari Universiti Sains Islam Malaysia
Account No : 05058010021488
Swift Code : bimb Mykl


For any enquiries regarding International admission, please contact :

- Mrs Mazlina Mohamed Tamjid (06-7988331)
- Mrs Nurhassikin Maulat Mahmud (06-7988144)

Contact Us

Student Admissions and Marketing Department
Level 1, Chancellory Building
Universiti Sains Islam Malaysia (USIM)
Bandar Baru Nilai, 71800, Nilai, Negeri Sembilan, MALAYSIA

Phone: +606-798 8000
Email: admission@usim.edu.my

Muat turun Penawaran Kursus Mengikut Semester: KLIK DI SINI