Program Details

/Program Details
Program Details 2018-04-20T11:15:13+00:00

Bachelor of Science in Architecture with Honours

PROGRAM DETAILS

Programme Code: QH00
Medium of instructions: English and Arabic
Duration of Studies:
- Full Time: 3 years (6 semesters)

This three years program provides broad and coherent knowledge and skill base of the discipline of architecture. It aims to inspire and exercise students in a wide and diverse range of experiences so as to develop an independent, creative, experimental and rigorous approach to design. With the integration of Naqli and Aqli knowledge, creative design skills, imaginative vision, strategic thinking, humanistic and ethical understanding, environmental knowledge and technical ability, students are guided in discovering their own vision in architecture within a vibrant and exciting culture assisted by highly qualified academicians.

* This programme is not available for international students

Lulus Sijil Pelajaran Malaysia (SPM)/Setaraf dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Melayu/Bahasa Malaysia atau Kepujian Bahasa Melayu/Bahasa Malaysia Kertas Julai dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah (SPM 2013 dan ke atas) dalam peperiksaan SPM;

dan

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM) dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00 dan mendapat sekurang-kurangnya:

  • Gred C (NGMP 2.00) dalam mata pelajaran Pengajian Am;

dan

  • Gred C (NGMP 2.00) dalam dua (2) mata pelajaran lain

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET).

Lulus Sijil Pelajaran Malaysia (SPM)/Setaraf dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Melayu/Bahasa Malaysia atau Kepujian Bahasa Melayu/Bahasa Malaysia Kertas Julai dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah (SPM 2013 dan ke atas) dalam peperiksaan SPM;

dan

Lulus Matrikulasi KPM/Asasi UA dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET).

Lulus Sijil Pelajaran Malaysia (SPM)/Setaraf dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Melayu/Bahasa Malaysia atau Kepujian Bahasa Melayu/Bahasa Malaysia Kertas Julai dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah (SPM 2013 dan ke atas) dalam peperiksaan SPM;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Pangkat Jayyid dalam Peperiksaan Sijil Tinggi Agama Malaysia (STAM) Tahun 2016 dan 2015.

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET).

Lulus Sijil Pelajaran Malaysia (SPM)/Setaraf dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Melayu/Bahasa Malaysia atau Kepujian Bahasa Melayu/Bahasa Malaysia Kertas Julai dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah (SPM 2013 dan ke atas) dalam peperiksaan SPM;

dan

Memiliki kelulusan Diploma atau kelulusan lain yang diiktiraf setaraf dengannya oleh Kerajaan Malaysia dan diluluskan oleh Senat Universiti;

atau

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM) tahun 2015 atau sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00 dan Gred C (NGMP 2.00) dalam tiga (3) mata pelajaran termasuk Pengajian Am;

atau

Lulus peperiksaan Matrikulasi tahun 2015 atau sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00;

atau

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Agama Malaysia (STAM) tahun 2014 atau sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya Pangkat Jayyid;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET).

dan

Menyertakan dokumen berikut yang telah disahkan kepada pihak Universiti:-

  • Salinan Permohonan Aplikasi Dalam Talian;
  • Salinan Kad Pengenalan/MyKad calon;
  • Salinan Sijil Kelahiran Calon. Ibu dan Bapa/Surat Akuan Sumpah (Jika hilang)
  • Salinan Sijil Berhenti Sekolah/Surat Akuan;
  • Akuan Majikan (Jika Berkaitan);
  • Salinan Sijil STPM/Setaraf;dan
  • Salinan Transkrip penuh Akademik (Semester 1 hingga akhir);
  • Salinan Diploma/Sijil (Jika ada)
  • Salinan Sijil MUET;
  • Salinan Surat Pengesahan Tamat Pengajian;dan
  • Salinan Keputusan Bahasa Melayu/ Matematik Julai (Jika ada)

Tidak ditawarkan

Tidak ditawarkan

Tidak ditawarkan

Tidak ditawarkan

A. YURAN PENDAFTARAN

  • Bayaran sekali sahaja sepanjang tempoh pengajian.
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Pendaftaran50.00100.00
2Minggu Suai Kenal150.00150.00
3Aktiviti Fakulti dan ePanduan35.0035.00
4Kad Matrik10.0010.00
5Alumni50.0050.00
6Kebajikan30.0030.00
7Lain-lain Perkhidmatan30.0030.00
8Pengijazahan dan Konvokesyen*250.00250.00
 JUMLAH A605.00655.00

* Dicaj pada awal pengajian dan akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:
   1) Pelajar meninggal dunia
   2) Pelajar menarik diri daripada pengajian
   3) Pelajar diberhentikan daripada pengajian (disebabkan tindakan tatatertib @ kegagalan dalam peperiksaan)

 

B. YURAN PENGAJIAN

  • Item-item ini akan dicaj pada setiap semester.
PERKARASeni BinaKejuruteraan
(Kejuruteraan Elektronik)
(QH00)(QI10)
Yuran pengajian Ijazah Sarjana Muda dicaj secara berpakej753.00729.00
JUMLAH B753.00729.00
  • Formula Pakej : jam kredit keseluruhan pengajian bahagi jumlah semester pengajian.
  • Caj yuran pengajian BUKAN WARGA adalah 5 gandaan (x5)

 

C. YURAN PERKHIDMATAN

  • Item-item ini akan dicaj pada setiap semester.
 PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Kemudahan Peralatan25.0050.00
2Perpustakaan50.0050.00
3Kokurikulum dan Sukan20.0050.00
4Komputer dan ICT100.00120.00 
5Skim Perkhidmatan Kesihatan Pelajar50.00100.00
6Pengangkutan25.00160.00
7Insurans7.500.00*
8Makmal50.00100.00
9Antarabangsa**75.0075.00
 JUMLAH C402.50705.00

* Dicaj oleh EMGS (Education Malaysia Global Services)
 

** Dicaj enam (6) semester sahaja berturut-turut dan jumlah caj yuran tersebut, setakat mana yang telah dicaj dan dibayar akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:
   1) Pelajar meninggal dunia
   2) Pelajar menarik diri daripada pengajian
   3) Pelajar diberhentikan daripada pengajian (disebabkan tindakan tatatertib @ kegagalan dalam peperiksaan)

 

D. YURAN ASRAMA

  • Item ini akan dicaj pada setiap semester (sekiranya pelajar menginap di asrama USIM)
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Asrama550.00600.00
2Aktiviti Kolej Kediaman40.0050.00
 JUMLAH D590.00650.00
 

 

Bagi pemohon warganegara, permohonan kemasukan ke USIM bagi lepasan STPM/STAM/Matrikulasi dan Diploma/Setaraf adalah melalui aplikasi dalam talian UPU online. Capaian maklumat dan borang permohonan adalah melalui laman web rasmi kemasukan ke Universiti Awam (UA) di http://upu.mohe.gov.my

Contact Us

Student Admissions and Marketing Department
Level 1, Chancellory Building
Universiti Sains Islam Malaysia (USIM)
Bandar Baru Nilai, 71800, Nilai, Negeri Sembilan, MALAYSIA

Phone: +606-798 8000
Email: admission@usim.edu.my

Testimonial


Studying architecture in the Faculty of Engineering and Built Environment had me exposed to the concept of Naqli and Aqli knowledge. We were encouraged to apply these knowledge as a part of our design process that can be served as a guideline to prospective muslim architects in the industrial arena”

FATIN NUR SAKINAH BT ZOLKIFLY (Current student)
Education:
  • Bachelor of Science in Architecture with Honours